drewniana rzezba

drewniana rzezba

niedziela, 23 października 2011

223


Widok na Wieżę Zachodnią
24 komentarze:

 1. świetna wycieczka!!!!!


  a piesunio boski!

  OdpowiedzUsuń
 2. Znam Czersk latem jeździmy z jedynym tam rowerami, poniżej zamku rozciągają się piękne sady owocowe, między którymi prowadzi droga do zamku, pięknie jest tam w maju jak kwitną drzewa lub na jesieni jak owoce nabierają kolorów. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. ale się zamotałam z tym "zamkiem"

  OdpowiedzUsuń
 4. Zamek kiedyś musiał być imponujący. A wycieczka - widać - udana.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ivo, za wiele to o tym Zamku nie wiem, nawet nie bardzo wiem kiedy został wybudowany. Ale wiem,że raz był uprzejmy się spalić, bo chyba było w nim więcej drewna niż muru, potem któryś z książąt mazowieckich go nieco odbudował, ale dopiero Zygmunt Stary zbudował Zamek murowany.Nie doczytałam się nigdzie, czy zachowały się stare plany na tyle dokładne,że można by go odbudować.
  Lubię zwiedzać zamki i pałace, a zwłaszcza stare zamki, w których jest nieco eksponatów-zbroje, stare sprzęty itp.
  Miłego, ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mijko, piesiunia była słodka, nawet potem za nami podreptała,bo do niej zagadałam. Piesiunia dobrze przystosowana do zimy. Szkoda tylko,że słońca nie było, zdjęcia byłyby lepsze. A młodzież mi zaimponowała- te stylowe ciuszki sami sobie robią, niektórzy przyjechali tu nawet z Kalisza, a wszystko było prywatnym spotkaniem.
  Miłego, ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mamon, poprzednim razem byłam w Czersku ponad 30 lat temu i wykreśliłam to miejsce z kręgu zainteresowań. Stała tylko 1 wieża, do połowy zrujnowana i służąca za polową toaletę - koszmar.Stan dzisiejszy naprawdę niezły, przynajmniej można sobie wyobrazić, jaki to był zamek. Na tej skarpie, która dziś z Zamku opada do tej drogi, którą dojeżdżacie, Bona sadziła winorośl. W sadach pod skarpą dziś już prawie nie było jabłek, wszystko zebrane. Z całą pewnością podjedziemy tam gdy będą kwitły jabłonie.
  Miłego, ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Antonino, z całą pewnością był to ładny Zamek.A w środku dziedzińca był jeszcze niewielki kościół, wzniesiony z ciosanego piaskowca.Dziś
  w tym miejscu jest...dziura i kilka
  kamieni, wcale nie z piaskowca.
  Miłego, ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Anabell, dopiero teraz znalazłam czas aby wpaść do Ciebie na wieczorną herbatkę:) Kochanie dziękuję Tobie i uroczemu Małżonkowi za cudownie spędzony dzień, fascynujące rozmowy i pyszne ciasteczka...Tiki-Taki i Kasztanki!!!!Buziaczki i spokojnego wieczoru Ci życzę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytam Czersk i myślałam, że to TEN Czersk, niedaleko mnie:) a tu zupełnie inny, bardzo stary Czersk

  OdpowiedzUsuń
 11. Na tymże zamku dzieje się chyba część akcji ,,Krzyżaków'', o ile mnie pamięć nie zawodzi. Bo tam zdaje się rezydowała księżna mazowiecka Anna Danuta, opiekunka Danuśki.

  OdpowiedzUsuń
 12. Jak na ruiny, to calkiem przyzwoicie ten zamek wyglada.

  OdpowiedzUsuń
 13. Kazdy dzien spedzony poza domem, pozwalajacy poznac cos nowego, przewietrzyc sie, jest na cene zlota.Dobrze ze wykorzystujesz pogode i nie brak Ci zapalu a przy okazji i my mamy frajde - Serpentyna

  OdpowiedzUsuń
 14. O tak zupełnie przyzwoite ruiny, piękna wycieczka :)

  OdpowiedzUsuń
 15. dobrze ze pozostaja takie kawalki historii ale jak sie tak dokladniej zaglebic w historie to strasznie bylo to zycie wtedy

  OdpowiedzUsuń
 16. Graszko, najważniejsze,że "wpadłaś".
  Miłego,;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Beatko, ten Czersk pomorski to też jest stary i też był kiedyś ziemią królewską. Ale przyznam się szczerze,że nic o nim więcej nie wiem, choć bywałam w pobliżu, bo w Tucholi i Raciąskim Młynie.Ale chyba żadnego zamku tam nie ma.
  Miłego, ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 19. Zgago, być może,że tak, bo była to wszak siedziba książąt mazowieckich przez długie lata. Natomiast zastanawiam się gdzie kręcili te "zamkowe sceny", bo tu z całą pewnością nie- wtedy nawet te ruiny były jeszcze bardziej zrujnowane.
  Miłego, ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Stardust, w Czersku bardzo prężnie działa Towarzystwo Odbudowy i Ochrony Zabytków i to dzięki nim te ruiny nabrały urody.
  Miłego,;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Serpentynko, podejrzewam,że była to ostatnia taka wycieczkowa niedziela.
  Niestety Warszawa nie ma ciekawych okolic, bo Mazowsze nigdy nie było bogatą częścią Polski, więc brak ładnych zabytków.
  Miłego, ;)

  OdpowiedzUsuń
 22. Lewym Okiem, jeśli świat wytrzyma jeszcze następne tysiąclecie, to nasi następcy też tak pewnie będą mówili o naszych czasach. Bo niestety przebiegunowywanie Ziemi już się zaczęło i jeśli będzie nadal
  w tym samym tempie postępować, to za 1500 lat wypali nas Słońce.To proces,który Ziemia przechodziła już wiele razy, więc niby nic nowego.
  Miłego, ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. Pozwolę sobie do kompletu polecić tu notę mego blogowego druha, Torlina:
  http://torlin.wordpress.com/2011/04/11/czersk-stolica-kultury-europy/
  Kłaniam nisko:)

  OdpowiedzUsuń