drewniana rzezba

drewniana rzezba

poniedziałek, 22 czerwca 2020

Ja już.....

........zagłosowałam.
Wczoraj  otrzymałam druki do głosowania wraz z instrukcją.
Co prawda nie pouczyli mnie na  kogo mam  zagłosować, ale pouczyli
jak wygląda krzyżyk.
Dodali również kopertę zwrotną. do której musiałam włożyć zaklejoną
kopertę z tym krzyżykiem przy wybranym nazwisku  oraz  podpisane
przez mnie oświadczenie, że głosowałam w sposób tajny.
Biorąc pod  uwagę fakt, że głosowałam będąc sama w domu, uznałam,
że było to głosowanie tajne.
Dziś musiałam ruszyć się z rana na pocztę i nadać ten list jako polecony.
Co prawda pan na poczcie uznał mnie za niedorozwiniętą umysłowo, bo
nikt przy zdrowych zmysłach nie wysyła poleconych w obrębie jednego
miasta,  (zwłaszcza niemieckiego, bo tu poczta  sprawnie działa)  ale
w instrukcji podanej na stronie  Ambasady tak właśnie należało zrobić.
A dodatkowo to jeszcze obfociłam swój  "druczek z krzyżykiem".
Ale zamiast druczku jest Hauser- przy okazji dziękuje p. Joannie Man
za ostrzeżenie.
 I to byłoby tyle na dziś.

32 komentarze:

 1. Odpuszczałam sobie wybory jakiś czas, bo nie miałam pomysłu, jak ogarnąć głosowanie, a potem niemanie na nic wpływu ;)Ale tym razem zagłosuję, bo lubię Biedronia. Dostanie mój głos za urok osobisty i kulturę, i za to, że jak był w sejmie, to był najpracowitszym posłem, nie opuścił chyba wtedy żadnego głosowania. Więc głosujem ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No wiesz, p. Trzaskowski jest prezydentem Warszawy i przez to jest mi że tak powiem bliższy.Z wiadomych względów zapewne będzie miał większe poparcie niż p. Biedroń. I bardzo dobrze, że będziesz głosować- PiS doszedł do władzy przez tych , którzy nie ruszyli tyłka na wybory "bo nie mieli na kogo głosować".

   Usuń
  2. Jak pis dochodził do władzy to głosowałam, nie było na kogo :) ale głosowałam :D
   Wiem, że Biedroń będzie miał mniejsze poparcie, ale lubię go. Zobaczymy.

   Usuń
 2. Masz u mnie też plus, nawet większy niż ten na karcie wyborczej ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Podobno nie wszyscy będą mieli tak prosto, a MSZ nikomu nie ułatwia, wręcz przeciwnie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem jak w innych krajach, ale tu raczej nie będzie problemu. W Szwecji, z tego co wiem, to też nie.

   Usuń
  2. Ewa Wanat pisze, powoluacsiena inforacje, ktore do niej docieraja od Poakow w Niemczech, ze sa problemy. Np.odrzucane sa wnioski o umieszczenie na listach wyborcow.

   Usuń
 4. Dobrze, ze Tobie dostala sie prawidlowa karta do glosowania, bo niektorzy "zagraniczni" dostali kopie albo karty bez pieczeci, wiec z gory niewazne.
  Brawo Ty, Anabell!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W październiku gdy tu głosowałam to były tłumy- stałyśmy z Iw 1,5 godzimy, choć to szło całkiem sprawnie.Jakby nie było to chyba najwięcej Polaków głosowało w Berlinie. Niektórzy dostali karty do głosowania jun w piątek, ja w sobotę. W ogóle termin dostarczenia był do dziś.

   Usuń
  2. Fakt to były niezapomniane wybory, w niezapomnianym towarzystwie, moje pierwsze w Niemczech, w Berlinie, ale jak widać i tak jeszcze za mało Polaków oddało głosy. Może tym razem mobilizacja będzie wreszcie wystarczająca do zmiany. Tej naprawdę dobrej. :)

   Usuń
 5. Z tymi kserowkamibez pieczeci to kolejny pisi szwindel.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przecież by umarli jakby czegoś nie skręcili.

  OdpowiedzUsuń
 7. Cieszę się, że oddałaś głos, głosować trzeba, bo im wyższa frekwencja, tym rzetelniejszy wynik. Pozdrawiam! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze biorę udział w wyborach.
   Serdeczności;)

   Usuń
 8. To fajnie:-) Ja też już jestem gotowa do wyborów, właśnie dostałam 'zaświadczenie o prawie do głosowania':-) Siostra załatwiła mi w gminie i wysłała za zwrotnym potwierdzeniem odbioru bo chociaż mieszkam w Krakowie już od dość dawna wciąż jestem zameldowana w Słodyszkowie.
  Pozdrawiam Cię cieplutko Anabell:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak,gdy mi się córka wyprowadziła do Niemiec to też usiałam załatwiać dla niej takie zaświadczenie, no ale to było "wieki temu",bo wyjechała na stałe w 2001 roku.
   Serdeczności, Kochana;)

   Usuń
 9. Klik dobry:)
  A ja zastanawiam się, jak to będzie u nas, ponieważ ludzie nie zakładają maseczek i tłoczą się wszędzie nie zachowując dystansu i jeszcze prosto w twarz zagadują. Jeśli tak będzie na wyborach, to zrezygnuję.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 10. A ja mam gorszą wizję -ilość zachorowań w Polsce ( tu też) bardzo wzrosła i mogą wprowadzić stan wyjątkowy i odwołać wybory. Taki wariant ich urządza.
  Tu w Północnej Nadrenii wprowadzili obostrzenia, pozamykali to co otworzyli, wróciło ograniczenie kontaktów pomiędzy osobami z różnych gospodarstw.

  OdpowiedzUsuń
 11. Współczuję - Ty już głos oddałaś, ale tan bałagan z kampanią wyborczą w mediach cały czas się utrzymuje. My będziemy mieli lepiej, bo po naszym głosie zostanie ich tylko dwóch - i trochę się uspokoi. Mam nadzieję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, po różnych popisach narodu jakoś mało we mnie optymizmu, że jednak kandydatura PAD nie przejdzie.. Wiesz- niektórym jak nie wykonasz lobotomii to zawsze wybiorą tych co lepiej płacą i więcej obiecują.

   Usuń
  2. Dudzie moze zabraknac jednak glosow. Ale wladza jest na to przygotowana - dosypia mu "korespondencyjnych", a jakze.
   Spokoju po wyborach, bez wzgledu na ich wynik, nie bedzie. Beda protesty wyborcze, pisia izba SN bedzie je odrzucac po uwazaniu wladzy, a chaos w kraju bedzie narastal.

   Usuń
 12. Brawo! Trzeba wypełniać obowiązki obywatelskie. I b. dobrze, że "obfociłaś".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Życie mnie nauczyło, że zawsze lepiej mieć "dowód rzeczowy". Lata w PRL nauczyły mnie nieco przezorności.

   Usuń
 13. "Dziś musiałam ruszyć się z rana na pocztę" - i z tym jest w wielu państwach problem. Znaleźć pocztę w Gruzji czy w Turcji jest prawdziwą sztuką. A i w wielu ważnych państwach tak jest - ograniczona ich liczba, że tylko tubylcy wiedzą, gdzie jest urząd pocztowy.

  OdpowiedzUsuń
 14. Tak dokładnie to nawet nie podreptałam na pocztę ale do trafiki, której właściciele mają podpisaną umowę na obsługę przesyłek DHL, które z kolei ma umowę z Pocztą Niemiecką. Do poczty to ja mam niestety aż 1,5 km, a do tego punktu tylko kilometr.Punkt ten prowadzą męskie bliźniaki , Turcy, których naprawdę nie jestem w stanie odróżnić od siebie, a gdy czasem są obaj to mam dziwne wrażenie, że mi się dwoi w oczach.
  Poczta niemal na całym świecie to wielce nieekonomiczny biznes-tu już pozamykano wiele placówek. Gdy przyjechałam to pocztę miałam 350m od domu, ale ten oddział zamknęli. Tu pracownik poczty jest urzędnikiem państwowym, a nie tylko "panienką z okienka".

  OdpowiedzUsuń
 15. Wczoraj wysłałam moją kopertę, i tak tam namącili, bo koperty były dwie, a do tej mniejszej wolno było włożyć tylko druk z oddanym głosem, potem tę mniejszą i druk oświadczenia luzem już do tej dużej, bo inaczej głos będzie nieważny.
  Poleconym a jakże. Mam nadzieję, że mój głos przeważy szalę na właściwą stronę, bo w stronę obecnego prezydenta to już mi się nawet patrzeć, ani słuchać nie chce...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale ta koperta zbiorcza to jakaś niewymiarowa jest - formatka A4 z zapasem.No tak- do jednej koperty trzeba było włożyć "głosowanie" i ją zakleić, a do tej zbiorczej włożyć zaklejoną kopertę z oddanym głosem i to oświadczenie, że głosowałaś tajnie.No i musiałam wydać więcej niż wydałam na lody, bo aż 4,05€, a kurs jest ponad 4 zł za 1 euro. Zakładając, że € jest po 4,40 zł musiałam stracić aż 17,82 zł. No ale na mego kandydata- warto.

   Usuń
 16. W Niemczech pakiet do glosowania korespondencyjnego wyglada identycznie. Kopert moze byc wiecej, w zaleznosci od wyborow.Teraz w marcu byly u nas wybory gminne i powiatowe. Dostalam trzy koperty. Jedna zwrotna, druga na karte do wyborow gminnych, trzecia na karte do wyborow powiatowych. Jola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Polsce nie przypominam sobie wyboró korespondencyjnych.
   Przeciez Poczta Polska nie uniosłaby tak naprawe takiego napływu korespondencji w jednym czasie. Ale gigantyczne Centrum Logistyczne to sobie wybudowali, tylko nie ma kto w nim pracować i list polecony nawet w obrębie jednej dzielnicy "idzie" minimum 5 dni. Kto wie czy on może naprawdę nie idzie korzystając z podmuchów wiatru zamiast być dostarczonym przez listonosza.

   Usuń
 17. Pisalam o wyborach w Niemczech nie w Polsce. Nie wiem jak dziala Poczta Polska. Od wielu lat nie mieszkam w Polsce. W komantarzu napisalas"Tu pracownik poczty jest urzędnikiem państwowym"- owszem ale tylko ci pracownicy, ktorzy do 1995 pracowali na poczcie i mieli status urzednika. W 1995 Deutsche Bundespost zostala przeksztalcona w spolke akcyjna Deutsche Post AG. "Panienka z okienka" jest rowniez w Niemczech od wielu lat tylko "panienka z okienka" a nie urzedniczka panstwowa. Jola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poczta Polska ostatnio cieniutko przędzie... Mają popodpisywane umowy z różnymi firmami zewnętrznymi a one nie zawsze dobrze działają. No popatrz, myślałam, że nadal pracownicy poczty niemieckiej mają status urzędnika państwowego. Ale nadal mogą potwierdzać własnoręczność podpisu. Dziękuję Ci Jolu za to uzupełnienie mej wątłej wiedzy.

   Usuń