drewniana rzezba

drewniana rzezba

środa, 29 września 2021

Pamiętacie film o Greku Zorbie?

 Przeglądając dziś prasę niemiecką dopiero teraz wyczytałam wiadomość, że 2 września tego roku zmarł  w Atenach Mikis Theodorakis- miał 96 lat.  Był kompozytorem i politykiem.

Skomponował muzykę do pięciu oper, ośmiu baletów, komponował muzykę kameralną,  utwory symfoniczne, kantaty i oratoria . Był  również kompozytorem ponad 100 piosenek, komponował też muzykę filmową, hymny, między innymi hymn na rozpoczęcie Olimpiady w Grecji.

Theodorakis nie dzielił  muzyki na poważną i rozrywkową- wg Niego muzyka  mogła być tylko dobra lub niestety zła.

Znalazłam na YT "Złotą kolekcję" muzyki Theodorakisa, więc posłuchajcie:


 Smutno mi, znów odszedł ktoś, z kim mi się kojarzy moja młodość.


14 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Tak naprawdę to w Polsce Theodorakis był mało znany, a był bardzo zdolnym i wszechstronnym kompozytorem i brał czynny udział w życiu politycznym Grecji, przez co wiele lat spędził poza Grecją.

   Usuń
 2. Przykro mi, że go nie znałem. :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale możesz poszukać książki napisanej przez Nikosa Kazantzakisa pt. Grek Zorba, wydanej chyba 1999r a poza tym posłuchać na YT muzyki Theodorakisa. I w Wikipedii jest o nim o nim notka biograficzna.

   Usuń
 3. Miło posłuchać, żal człowieka, jak każdego artysty.
  Taniec Zorby widzieliśmy na Krecie w wykonaniu greckiego zespołu:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie- miałaś szczęście posłuchać i obejrzeć na Krecie.Dożył Theodorakis ładnego wieku, ale szkoda, że już odszedł. Wiedziałam, że dużo komponował, ale nie zdawałam sobie sprawy, że to była aż taka różnorodność.

   Usuń
 4. Pewnie że pamiętam....
  I to jasne, że mi smutno...
  Zatańczę sobie zaraz taniec Zorby...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jakie emocje towarzyszyły wtedy gdy film był na polskich ekranach. A potem na każdej prywatce tańczyliśmy dość nieudolnie ten taniec.

   Usuń
 5. jaka piękna katastrofa - powiedział książkowy Grek i potrafił zachwycać się życiem. bo jest krótkie, piękne i pełne miłości której trzeba tylko dać szansę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda- życie jest krótkie i czasami piękne ale szansę musimy dać sobie, by umieć je przeżyć pięknie, dać sobie samym szansę by rozkwitła miłość.
   Nie da się ukryć, że oglądałam ten film dwa razy- raz w kinie a raz na kasecie.

   Usuń
 6. Nie znałam go, chociaż taniec Greka Zorby oczywiście dzięki filmowi przeszedł również do mojej muzycznej historii.

  OdpowiedzUsuń
 7. Theodorakis żył sporo lat poza Grecją. Ogromnie zdumiewa mnie różnorodność jego twórczości -naprawdę dużo piosenek, muzyka do wielu filmów, muzyka baletowa, operowa, kantaty chóralne- no po prostu genialny człowiek.To przecież zupełnie różne gatunki muzyki.A do tego jeszcze zajmował się polityką- no po prostu niebywałe!I wydaje mi się, że skomponował też muzykę do hymnu Wenezueli.

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękna muzyka:)
  Dzięki za przypomnienie o kompozytorze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę bardzo - w Polsce Theodorakis znany był tylko z muzyki do tego filmu, a tak naprawdę był niezwykłym człowiekiem.

   Usuń