drewniana rzezba

drewniana rzezba

sobota, 29 stycznia 2022

Sobotnie przemyślenia......

                                            ......zamiast wzięcia się  za sprzątanie.

Jak już nie jeden raz  mówiłam, jestem nieco opóźniona w rozwoju. A największe opóźnienia to dotyczą  kinematografii. Może dlatego, że w pewnym okresie  swego życia  zbyt często bywałam w kinie? A może dlatego, że zbyt często i zbyt dużo oglądałam filmów fabularnych  w domu, bo  miałam  magnetowid a na dodatek moja koleżanka była właścicielką wypożyczalni kaset?  W każdym razie "tak się porobiło" (uwielbiam ten zwrot), że w kinie to byłam strasznie  dawno a w telewizorni oglądałam tylko filmy popularnonaukowe. A tak  z ręką na sercu muszę się przyznać, że odbiornik TV stoi u mnie (od chwili  śmierci mego męża) w charakterze wystroju wnętrza pokoju dziennego. Za to dużo czytam, zresztą  zawsze dużo czytałam. W pewnym okresie "przemówiła" do mnie fizyka kwantowa, co nawet mnie  zdziwiło, bo nie przypominam sobie bym kiedykolwiek w latach szkolnych lubiła  fizykę lub matematykę.  Za to bardzo było mi po drodze z chemią organiczną. A prawa "zwykłej" fizyki jakoś dogoniły mnie z okazji różnych kontuzji ortopedycznych. Tyle w ramach wyjaśnienia z jaką dyletantką macie do czynienia.

Często mam wrażenie, że wszystko co się dzieje ze mną i dookoła mnie to jakiś Matrix- czyjaś fantazja w której, nie pytana o zgodę, biorę udział.  Jak wiecie wszystko składa się z atomów. A każdy jeden  atom składa się z jądra, neutronów i elektronów. A pomiędzy jądrem atomu a elektronami jest....wielka pustka. Wychodzi na to, że z naukowego punktu widzenia to raczej nie istniejemy, bo 99,999999% nas to tylko pusta przestrzeń, więc na logikę, każdy z nas jest zbiorem pustych wewnątrz siebie  atomów. Ale tu  coś na pocieszenie - ta pustka składa się  z pól kwantowych i niewidzialnych dla nas funkcji falowych.

W buddyzmie huayan funkcjonuje pogląd, że to właśnie pustka jest najważniejszym składnikiem rzeczywistości, gdyż to właśnie dzięki pustce mogą się w niej manifestować wszystkie  zjawiska składające się na Wszechświat. I jest ona wiecznym potencjałem posiadającym dostatecznie wiele miejsca by zaistniały wielkie rzeczy, nawet takie, które się nawet jeszcze największym myślicielom nie śniły.

A więc może nie jest źle, że często, nie będąc akurat w  danym miejscu sama, czuję pustkę? Na razie nie zajmuję się zgłębianiem doktryn buddyzmu, ale staram się  wdrażać do swego życia  jakieś małe jego cząstki ( kwanty=cząstki), np. skupianie się nad tym co aktualnie robię - a więc nie  zamykać drzwi na klucz automatycznie, ale robić to z pełną świadomością. Dodatkowo powtarzam sobie regularnie -spokój, spokój, co ma być i tak będzie.

Co do komentowania- zmieniłam na moment przeglądarkę i przynajmniej u siebie mogłam ciut skomentować.  I zaczynam się przymierzać mentalnie do innej "blogowni", bo to ciągłe zmienianie przeglądarki mało mnie  bawi. Na razie wystosowałam krótki liścik do Firefoxa, bo cała ta heca powstała po ostatniej aktualizacji Firefoxa. Ciekawi mnie co mi odpiszą.

Pogodę mam iście zimową - jest +8, wiatr i deszcz.


 


 

Miłego weekendu Wszystkim!!! 


6 komentarzy:

 1. No i masz, napisałam długi komentarz i zniknął, a już myślałam, że wszystko O.K.

  OdpowiedzUsuń
 2. pustki/próżni idealnej nie ma, jak twierdzi fizyka, bo właśnie te pola różne z grawitacyjnym na czele i jest to całkiem logiczne, to tylko czysta abstrakcja, niczym matematyczny zbiór pusty, bo niby jak może realnie istnieć coś, co nic w sobie nie ma?...
  aczkolwiek z tą realnością realności to też sprawa do dyskusji, ale może już nie komplikujmy...
  p.jzns :
  p.s. u mnie jest ostatnio tak:
  mam dwa lapciaki, na jednym W-siódemka, ale moduł sieciowy w nim padł, więc nie ma neta, mogę sobie na nim najwyżej grafiki potworzyć lub e-booki poczytać, na drugim jest W-Vista, czyli jeszcze starszy i teraz tak: na Mozilli mogę zarządzać własnym blogiem, ale filmów na CDA nie mogę oglądać, na Chrome jest odwrotnie, tak, czy owak niedługo trzeba sięgnąć do skarpety i kupić jakiś nowy sprzęt z nowszym systemem, najlepiej W-dziesiątka... aha, miałem jeszcze taki mały lapek z Linuxem, ale zdechł akurat na Święto Zmarłych... gdyby tak dwa dni wcześniej, to mógłym go wymienić na dynię w ramach takiej akcji eko: "elektrośmieci za dynie", niestety zachciało mu się pożyć dłużej...
  i tak to jest :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam już wgrane Windows 11. Teraz komentuję z przeglądarki Microsoftu. Odczekałam długo nim tę 11 Windows pozwoliłam wgrać, ale w końcu mnie zmusili. Pomiędzy Mozillą (firexową)a Bloggerem trwa wojenka i po ostatniej aktualizacji Firefoxa mam ten problem z komentowaniem u siebie i innych. Ja mam aktualnie nowiutkie, stacjonarne Lenovo, bo poprzedni komp zakończył tu żywot- zresztą był już wysłużony.
   Miłego;)

   Usuń
 3. O tej pustce to juz iles lat temu u Haramein`a slyszalam. Bardzo przysteponie , jak na fizyka ( scislowca), opowiada.

  https://youtu.be/goSRONBr7DM

  OdpowiedzUsuń
 4. Swego czasu dużo czytałam o buddyzmie, starałam się medytować i chyba do tego wrócę, bo metoda ta daje jednak wielki spokój.
  A to co Ty teraz robisz, to praktykujesz uważność. Też bardzo ważne na codzień, ułatwia świadome życie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, zgadza się, ale to też nie jest łatwe- niestety!

   Usuń