drewniana rzezba

drewniana rzezba

niedziela, 27 września 2020

Arash Safaian

Chcę Wam dziś przedstawić niezwykłego człowieka :  to niemiecko - irański kompozytor, urodzony w 1981 roku w Teheranie Arash Safaian, jest synem irańskiego malarza i  rzeźbiarza Ali Akbar Safaiana.

Od najmłodszych lat uczył się muzyki, poza tym ogromnie dużo rysował i malował, co w 17 roku  jego życia zaowocowało nagrodą Bawarskiego Biennale Sztuki Młodzieży. Po ukończeniu szkoły studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze, a po jej ukończeniu rozpoczął studia kompozytorskie na Uniwersytecie Muzyki i Teatrologii w Monachium. W 2010 roku założył Zespół Muzyki Współczesnej i Sztuk Wizualnych.

Komponuje  muzykę do filmów, do różnych przedstawień, skomponował również mini operę. Zastanawiał się  jaką muzykę komponowali by tak wielcy muzycy jak Bach czy też  Beethoven, gdyby  żyli dziś. I w ramach tych rozmyślań powstały kompozycje, które Wam dziś przedstawiam:
I jak się Wam te kompozycje Arasha  Safaiana podobają? Moi  wnukowie mają już zakupione na Amazonie płyty z jego kompozycjami i b. chętnie tej muzyki słuchają. Dziś i ja  chętnie jej posłuchałam. 

14 komentarzy:

 1. Rzekłbym: moje klimaty. Dzięki za prezentację ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciesze się, że dzieciaki tak chętnie tej muzyki słuchają. Starszy np. bardzo lubi Bacha, ale młodszy przedkładał nad Bacha kompozycje gitarowe, a ta muzyka mu się podoba.
   A ja podziwiam tego człowieka, wielce wszechstronny. jest.

   Usuń
 2. Co za porywająca i wspaniała muzyka! Dziękuję za odnalezienie tego twórcy i podzielenie się jego muzyką!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wielce uzdolniony człowiek. Wiedziałam, że Ci sie spodoba jego muzyka.

   Usuń
 3. A gdzie gwarancja, że komponowaliby muzykę poważną? Dawniej nie było muzyki popularnej. Ale filmiki godne posłuchania i pooglądania. Dziękuję i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rolę muzyki "popularnej" spełniała kiedyś muzyka ludowa.Trudno dokładnie prześledzić jak "funkcjonowała" muzyka w czasach starożytnych. Ale skoro wiele lat uważano , że to Albinoni się wzorował na Bachu (a było wszak odwrotnie) to chyba w sumie dość trudno dociec jak to było w tamtych czasach z muzyką popularną.
   Miłego;)

   Usuń
 4. W tych "kompozycjach" nie ma nic szczególnie oryginalnego, to tylko przeróbki utworów dawnych mistrzów - całkiem zgrabne, ale ich siła bierze się z melodii i harmonii oryginałów, a nie z jakichś szczególnych zdolności naszego kompozytora. Podobała mi się płyta "ÜberBach", ta nowa, z Beethovenem w tytule, na mój gust miejscami banalna i nazbyt "filmowa".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie są przeróbki dawnych mistrzów- to jest jednak inna muzyka komponowana w tym stylu. To tak jak z każdym rodzajem muzyki. To tak jak np. walc - mają ten sam rytm, podobną instrumentację, ale ale każdy jest inny, choć jest walcem.

   Usuń
  2. Nie no, drugi film to przecie wprost Finał z trzeciego tria z opusu pierwszego.
   https://www.youtube.com/watch?v=_uqvURSSHig

   Trzeci film - finałowy chór z kantaty 142, temat zresztą bardzo często przerabiany i grywany w rozmaitych alternatywnych wersjach, idzie tego pewnie w grube dziesiątki.

   Pierwszy fragment najbardziej przerobiony, ale też nie jest to jakoś specjalnie odkrywcze, przynajmniej dla mnie ;)

   Usuń
 5. Odpowiedzi
  1. To krótkie utwory, ale można sobie dla porównania włączyć coś Beethovena.

   Usuń
 6. Niesamowity talent, najbardziej kompozycja z baletnicą mi się podoba!

  OdpowiedzUsuń
 7. Jaki utalentowany człowiek z tego Arasha ! Przyznaję, że nie znałam dotąd Jego kompozycji. Podobnie jak mojej przedmówczyni najbardziej przemawia do mnie utwór z baletnicą. Pozdrawiam :))

  OdpowiedzUsuń