......że piszę "nic specjalnego" to na dodatek często są to rzeczy dziwne. No ale taka jestem i chyba już nie da się tego zmienić, bom za leciwa na zmianę zainteresowań.
Nie wiem czy wiecie, ale w Niemczech, w górach Eifel jest całkiem sympatyczne z wyglądu Laacher See - jezioro kalderowe*** o powierzchni 3,3 km kwadratowych. Leży owo jezioro w odległości 37 km od centrum Bonn i 22 km od Koblencji. Ostatnia erupcja była 10930 lat....przed naszą erą i trwała tylko kilka dni pokrywając doliny Renu siedmiometrową warstwą pyłu wulkanicznego i pumeksu. Po tej erupcji stożek wulkanu zapadł się i z czasem wypełnił wodą.
W styczniu 2012 roku odkryto duże ilości dwutlenku węgla wydobywającego się z dna jeziora i badający jezioro panowie naukowcy uznali, że wulkan, którego jezioro jest kalderą powolutku się wybudza. Póki co jezioro służy jako miejsce wypoczynku i prezentuje się tak:
Zdjęcie pochodzi z sieci.
No a skoro jesteśmy przy sprawach dziwnych, budzących zaciekawienie badaczy, to należy napisać o "naszym" Księżycu, który jest największym satelitą Ziemi, ponadto jest regulatorem naszego ekosystemu, ale wiele jego zachowań stanowi dla naukowców zagadkę.
Nie wiemy jakim cudem Księżyc i Słońce optycznie jawią się nam jako obiekty zbliżone wielkością, skoro średnica Księżyca jest 400 razy mniejsza od średnicy Słońca, a poza tym znajduje się 400 razy bliżej Ziemi niż Słońce.
Poza tym dociekliwość badaczy wzbudza fakt, że ruchy Księżyca są nieprzewidywalne. Według teorii grawitacji Księżyc mógłby zostać swobodnie wchłonięty przez grawitację Słońca, ale on nadal utrzymuje stabilną orbitę wokół Ziemi.
NASA i inne organizacje kosmiczne wciąż prowadząc różne badania natrafiają na wiele niespójności- np.- próbki skał księżycowych sugerują, że Księżyc może być starszy od....Ziemi, a na dodatek wykazują właściwości magnetyczne, chociaż Księżyc nie ma stałego pola magnetycznego. I w tym kontekście badaczy nurtuje pytanie, czy aby Księżyc nie jest tworem sztucznym. A jeśli tak, to kto go wykonał?
Jedno tylko jest pewne- Księżyc ma wpływ na utrzymanie stabilności klimatu Ziemi i ma wpływ na zjawisko przypływów i odpływów.
Ciekawe ile jeszcze pokoleń ziemskich naukowców będzie się głowić nad pytaniem czy Księżyc jest tworem naturalnym czy jednak tworem sztucznym.
A to całkiem ładny portret Księżyca w pełni.
I coś bardzo osobistego - do dziś gdy spoglądam na Księżyc powtarzam w pamięci słowa szalenie starej piosenki, którą słyszałam kilka razy dziennie gdy byłam w 1950 roku w Jastarni- na każdym słupie wisiał głośnik i cały dzień nadawali muzykę rozrywkową.Wtedy pokochałam utwór "Karawana"(kompozytor Duke Ellington) i wryły mi się w pamięć słowa piosenki pt. "Zawsze będzie ci czegoś brak", a zwłaszcza jej refren:
"Powiedz mi mój Księżycu dlaczego masz bladą twarz. Czy wierzyć w to mam, że ty, w niebie tam miłosne utrapienia masz?". Tekst napisała Tina Dolecka, muzykę skomponował Vaclav Pokorny, została wydana w 1947 roku. Cover wykonywał Zenon Jaruga.
Miłego dnia dla Was!.
***kaldera-wielkie zagłębienie w szczytowej części wulkanu podczas eksplozji niszczącej górną część stożka wulkanu
Jezioro gazowane z bąbelkami:):):). Jak rąbnie, to nie będzie co zbierać.
OdpowiedzUsuńKiedy patrzę na Księżyc wszystkie naukowe teorie odpływają gdzieś daleko.
Jaskółka nieanonimowa.
No właśnie - może się znów coś ruszyć. Ale jakby na to nie spojrzeć to mam w Europie całkiem sporo takich wulkanicznych atrakcji. Lubię popatrywać na nocne niebo.
UsuńOby wulkan nie wybudził się nagle i nie wypłoszył wczasowiczów!
OdpowiedzUsuńKsiężyc przeszkadza tez w spaniu, ten w pełni oczywiście!
jotka
Mnie jakoś nigdy nie przeszkadzał. Przeprowadzano kilka lat temu całkiem poważne naukowe badania "wpływ pełni Księżyca na ludzkie działania i zachowania" i stwierdzono, że to nie pełnia Księżyca ma na nas wpływ, tylko nasze wewnętrzne przekonanie , że tak właśnie jest. I chyba mają rację - człowiek jest w stanie wszystko w siebie wmówić.
UsuńZawsze mnie dziwi, czasem smieszy gdy wczesniejsza teorie zamieniaja na nowsza, jak to pomimo dostepnej technologii , super teleskopow, robotow pracujacych na planetach, malo wiadomo, nadal pelno zagadek - Univers zyje i pracuje po swojemu kpiac sobie z naukowcow.
OdpowiedzUsuńNie inaczej jest z medycyna - mimo postepow i czasem cudow medycznych nadal istenieje multum nieuleczalnych chorob.
Ale postep, chociaz powolny, jest wiec moze kiedys sie niejedno wyjasni.
Wedlug mnie Ksiezyc jest tworem naturalnym.
Mocno pozdrawiam.
To są takie odległości i tak bardzo "niegościnne warunki", że zapewne nie prędko wiele się nam rozjaśni w głowach w dziedzinie poznawania Kosmosu. Na razie się zachwycam zdjęciami z najnowszego teleskopu kosmicznego wędrującego wytrwale po bezdrożach Kosmosu. Też nie wierzę by był tworem sztucznym. Serdeczności i przyjaznej aury!
UsuńWitaj Droga Anabell! Moja przerwa od blogosfery skończyła się. Z przyjemnością wpadłam do Ciebie w gości. Lubię tematy ciekawe i tajemnicze naukowo. Zawsze coś można się dowiedzieć, a nawet z czymś przyjemnym skojarzyć, jak choćby piosenka sprzed lat. Pozdrawiam serdecznie...
OdpowiedzUsuńTo wspaniała wiadomość! Ale dawkuj sobie kontakt z kompem i koniecznie za monitorem umieść światełko, by jasność ekranu znów nie zaszkodziła Twemu wzrokowi. Serdeczności posyłam!
Usuń