drewniana rzezba

drewniana rzezba

poniedziałek, 29 maja 2023

Rzeczy dziwne, zagadkowe

 

Jeśli uda Wam się kiedyś dotrzeć w okolice jeziora Titicaca będzie  mogli "na żywo" obejrzeć to co widzicie na  tym  zdjęciu. To miejsce  w 1996 roku zostało odkryte i rozpropagowane przez  miejscowego przewodnika Jose Luisa Deldago Mamani.

Wieki mijają a do dziś nie wiemy kto i w jakim  celu wybudował ten mur, jak  wykuł  te ogromne kamienne bloki,  jak umieścił na górze te olbrzymie kamienie.  Mamy całą masę pytań i kompletny brak odpowiedzi.  Znamy tylko opowieści rdzennych Amerykanów związane  z tym miejscem- oto jedna z nich.

Inkaski Kapłan Aramu  Muru ze  świątyni Siedmiu Promieni szukając schronienia przed  hiszpańskimi konkwistadorami udał  się w głąb gór Hayu Marca. Tu za pomocą złotego dysku o nazwie Klucz Bogów Siedmiu Promieni odblokował  zamkniętą bramę i przeszedł przez nią. Podobno tunel prowadzący w głąb skały promieniował niezwykłym światłem i umożliwiał wgląd w nieznane królestwa. Legendy rdzennych Amerykanów mówią o  bohaterach, którzy przeszli przez te bramę aby połączyć  się  ze swymi bóstwami zyskując  w ten sposób nieśmiertelność i boską egzystencję.

Podobne opowieści dotyczące bram prowadzących do innych światów odnajdujemy w starożytnych opowieściach, np. u Sumerów.

U mnie drugi Dzień Zielonych Świątek - jest zielono, 21 stopni, świeci  słońce - czyli jest wielce udany weekend. 

A jeżeli  wpadnie  wam w ręce  książka J.Douglasa Kenyona "Zakazana  Historia Ludzkości" to ją przeczytajcie - naprawdę warto, jest nad  czym się zastanowić.

Miłego nowego tygodnia  Wszystkim.