drewniana rzezba

drewniana rzezba

piątek, 14 kwietnia 2023

Czasami..........

               ........... u mnie, za oknem,  po całym dniu przelotnych opadów  bywa  taki  zachód  słońca :


     Niestety , jak widać  gołym  okiem, drzewa nadal bezlistne. Suszę to mamy już od kilku lat. Te drzewa są stare, ich korzenie sięgają w głąb ziemi  na więcej niż 10 metrów, więc mają szansę na zdobycie  tak  bardzo potrzebnej   im do życia  wody. To stare drzewa, mają sporo lat. Ale pod moimi oknami rosną młode dęby czerwone  i odkąd  tu  mieszkam z przerażeniem i  smutkiem  widzę jak im   usychają najwyższe gałęzie. Nic nie urosły od  chwili mego tu przyjazdu, a jestem  tu już szósty rok. Specjaliści od "miejskiej  zieleni"  bardzo krytykują berlińskie  "nasadzenia", bo wtedy gdy te  drzewa  sadzono  nikt  nie podejrzewał, że miastu, usytuowanemu  w miejscu gdzie łączą  się dwie  rzeki- Hawela i Sprewa  - będzie groziła  susza. W Berlinie posadzono niegdyś bardzo  wiele platanów- to piękne  drzewa, ale mają jeden feler - potrzebują  dużo wody i bezpardonowo o  nią walczą pod  ziemią. Teraz okazuje  się, że wielkie, piękne berlińskie trawniki to też nie nadają  się do istnienia  w czasach gdy w całej Europie przyrodnicy obawiają  się  jej zestepowienia. Czyli jeszcze  trochę  a ziszczą się katastroficzne opowiastki o codziennej, okrutnej i krwawej walce o wodę pitną.

Wczoraj stuknęło mi 80 lat przebywania na tym "łez padole". Uczciliśmy ten fakt w bardzo miłej restauracyjce, przypominającej swym wnętrzem mesę na statku. Nie podejrzewałam, że niestety dociągnę do takiego stanu metryki.

Weekend zaczyna się deszczowo, niewielkie deszcze  przelatują  dziś  jeden  za drugim, temperatura to tylko +8 stopni. Może gdy tak popada przez cały weekend to wreszcie drzewa wypuszcza listki?

Miłego weekendu Wszystkim!!! A następnego  może w Wenecji? Z chęcią pojechałabym tam  znowu.