drewniana rzezba

drewniana rzezba

wtorek, 21 września 2021

Cyferki, cyferki.....

                               .....czyli statystyka.

Na dobry początek chcę  tylko przypomnieć, że obywatele  polscy, mieszkający poza  granicami Polski ale będący nadal zameldowani w Polsce - mają obowiązek wzięcia udziału w tegorocznym Spisie Powszechnym. Spisać można  się drogą elektroniczną lub telefonicznie. Termin mija 30 dnia tego miesiąca. Potem  grozi osobom nie spisanym kara 5 tysięcy złotych- wszak trzeba  zasilić kasę państwową na te  plusowe pięćsetki. Ja  wypełniłam swój obowiązek obywatelski drogą telefoniczną. I moja córka, która mieszka w Niemczech już ponad 20 lat, ale nadal jest zameldowana i w Polsce, też się "spisała". Po raz pierwszy Spis Powszechny objął również tych, którzy nadal są zameldowani w Polsce a mieszkają poza jej granicami. Ciekawa jestem co ten rząd knuje wprowadzając takie  novum.

Niemiecki odpowiednik polskiego Głównego Urzędu Statystycznego zajął się rozpatrywaniem kosztów utrzymania w Niemczech i porównywania ich z kosztem utrzymania w innych krajach Europy. Generalnie najwyższe koszty utrzymania są w Szwajcarii a najniższe w....Turcji. Trochę mnie to rozśmieszyło, bo podobały mi się  obydwa kraje i chętnie bym je  znowu odwiedziła. "Cyferkowo" okazuje się, że koszty utrzymania w Szwajcarii - w porównaniu do takich samych kosztów w Niemczech są wyższe o 51% a w Turcji są one niższe aż o 64%.

Wśród  krajów sąsiadujących z Niemcami tylko Polska i Czechy mają koszty utrzymania niższe niż Niemcy. W Polsce są one niższe o 46% a w Czechach o 28%.

A poniżej trochę "wyliczanki" - znak "+"  oznacza, że o tyle procent koszty utrzymania w wymienionym kraju są wyższe niż w Niemczech, a znak "-" , że o tyle procent są niższe. Dane dotyczą lipca bieżącego roku.

Islandia .....+40%,   Norwegia.....+30%,    Dania.....+28,   Luksemburg.....+25%,    Holandia.....+7%,    Belgia  i Austria....+5%,      Francja.....+4%

A teraz kraje, w których koszt utrzymania  jest znacznie niższy niż w Niemczech:  Bułgaria, Rumunia,  Bośnia i Hercegowina.....-50%, Litwa i Chorwacja.....-36%,   Hiszpania.....-13%,  Włochy.....-9%. 

Nie liczcie  ile kropek dałam  w tzw. "wielokropkach", bo znów  komuś wyjdzie, że zakropkowałam "brzydkie  wyrazy."

W październiku i listopadzie skorzystam z tego, że  mam paszport  covidowy i będę  mogła  pójść do Opery i na koncert do Filharmonii. W  Operze obejrzę "Cosi fan tutte", a w Filharmonii wysłucham koncertu "Flamenco y Tango Pasion".  Mam nadzieję, że usłyszę "Libertango" na żywo. Bilety już kupione.  Posłuchajcie, warto:


To miłego tygodnia Wszystkim!!!!