drewniana rzezba

drewniana rzezba

sobota, 7 sierpnia 2021

Stęskniłam się za Berlinem, więc........

                                                                ..............wyruszyłam wieczorem nacieszyć oczy ładnymi domami. Chodziliśmy uliczkami dzielnicy Zehlendorfu i niestety nie mogłam się opanować- musiałam zrobić choć kilka zdjęć.

Śmiałyśmy się   z córką, że po zjedzeniu w znajomej kawiarni porcji tortu Sachera wszystkie domki mi się podobają i czuję przymus uwiecznienia ich.

Wyobraźcie sobie, że ten domek ma do wejścia  zwodzony most i otoczony jest fosą, na razie pustą. No istne cudo. Nie jestem pewna, czy wolno tak bez zezwolenia  fotografować cudze posesje, więc nie wpychałam komórki poza ogrodzenie, żeby ową fosę też uwiecznić. Dom wygląda co prawda na niezamieszkany i chyba oczekuje remontu. Oczywiście powzdychaliśmy, że fajnie byłoby mieć taki domek, tyle tylko, że zamiast wody w fosie byłyby jakieś kwiatki, żeby okazjonalnie nie hodować komarów.

A tu grupa domków w stylu starych  zameczków.

Bardzo chciałabym mieszkać w takim domu obrośniętym dzikim winem. Co prawda córka stwierdziła, że takie  ściany obrośnięte winobluszczem gwarantują rozmaitość pająków w domu, no ale pomarzyć można. Poza tym jak będą pająki to much nie będzie;)


 

I jeszcze jeden prawie zameczek. Na szczycie  masztu, który zdobi wieżyczkę jest metalowy model starożytnego statku. Niestety nie dało się dobrze tego "dziwa"  sfotografować.

I trochę większy domek, zbudowany od razu  jako dom wielorodzinny.

Zehlendorf jest bardzo ładną  dzielnicą, bardzo zieloną, z ładną architekturą. Leży w południowo- zachodniej części Berlina i jest  jedną z najbogatszych dzielnic tego  miasta.

Znajduje się tu Muzeum Aliantów jako pomnik  operacji Vittles, czyli  amerykańskiego mostu powietrznego, transportującego do Berlina Zachodniego w latach 1948- 1949 aż 1783573 tony zaopatrzenia. W operacji tej brało udział około 75 tysięcy osób cywilnych oraz żołnierzy, w wypadkach zginęło 31 lotników amerykańskich, a koszt operacji wyniósł w tamtym czasie 134 miliony dolarów.

A na weekend proponuję:

bo wiadomo, że Mozart jest dobry na wszystko

A na odmianę:


 Ciekawa jestem, czy się Wam spodoba.

Miłej spokojnej i pogodnej niedzieli Wszystkim życzę.