drewniana rzezba

drewniana rzezba

sobota, 22 lipca 2023

Ostatni tydzień....

                   .........przemknął mi niemal niepostrzeżenie. 

Trzy  dni spędziłam na kontaktach z medycyną, a w piątek, sobotę  i jeszcze dziś odczuwam skutki pierwszej  szczepionki przeciw półpaścowi, którą dostałam  w czwartek. Bo to wredna choroba, miałam  już cztery nawroty tego draństwa, więc zostałam zaszczepiona. Drugą  dawkę szczepionki otrzymam w pierwszej dekadzie października. Po raz pierwszy odczułam dość niemiłe  skutki szczepionki, chociaż i tak  nieźle bo nie  gorączkowałam, choć mnie uprzedzano, że może i tak być. Skutki uboczne tegoż  szczepienia sprowadziły się głównie do bólu ręki - bolała  mnie w każdej pozycji, więc większość czasu po prostu przeleżałam na prawym boku.

Z wieści dziwnych - "coś" na południowych krańcach Berlina pożarło dzika. I nie wiadomo co to jest to coś, co dzika zeżarło. Podobne ponoć do lwicy. Na "wsiakij  pożarnyj  słuczaj" ogłoszono komunikat by nie włóczyć się w tamtych okolicach po terenach zielonych i pilnować domowych zwierzaków. Ponoć sprawdzono cyrki  (czyżby wybrano  się i do pislandii?) i tym podobne instytucje, ale ponoć nikomu żadne  dzikie  zwierzątko nie uciekło.


A to jest prześliczna, moim  zdaniem, Mgławica Motyl.  Zdaniem astronomów z Waszyngtońskiego Uniwersytetu ten nietypowy kształt mgławicy wynika z obecności drugiej  gwiazdy krążącej wokół macierzystej gwiazdy mgławicy, która  wpływa na materiał gwiezdny tworząc owe  skrzydła. Przeprowadzono dwa badania owej mgławicy -I w w 2009 roku i  II w 2020r (było to badanie z pomocą Teleskopu Hubble'a) i odkryto, że materia w zewnętrznych częściach mgławicy porusza  się z prędkością 700km/sek, a materia  bliżej ukrytej gwiazdy centralnej rozszerza się znacznie wolniej. Dalsze obserwacje tej wielce malowniczej mgławicy będą prowadzone z pomocą teleskopu Jamesa Webba.


A ta ślicznota to Mgławica Kałamarnica. Znajduje  się dość  daleko od  nas, 3000 lat świetlnych, w konstelacji  Cefeusza. To  czerwone  tło pochodzi od Mgławicy Nietoperza. Ta niezwykła niebieska barwa Mgławicy Kałamarnicy  wynika  ze świecenia  się podwójnie  zjonizowanego wodoru i jest rezultatem dużej energii emitowanej przez  gwiazdy znajdujące  się w jej wnętrzu.

Mgławica Kałamarnica jest jedną z największych mgławic w naszej galaktyce i jest w wyjątkowym kształcie.


A ten jaśniutki punkt to Betelgeza -  to czerwony nadolbrzym, który narodził się 10 milionów lat temu i obecnie jest na  etapie gigantycznej czerwonej strefy gazu i szybko zbliża się do stanu wyczerpania swego paliwa.  

Znajduje  się w gwiazdozbiorze Oriona, jest od Ziemi oddalona o 640 mln lat świetlnych. Jej jasność podlega ciągłym zmianom, raz świeci jaśniej, raz mniej jasno, ale od jakiego czasu jej szczytowe wartości jasności stają się coraz wyższe, czyli przybliża  się moment gdy jej paliwo się wyczerpie i Betelgeza wybuchnie zamieniając się w Supernową. Tak właśnie gwiazdy kończą swe życie - z wielkim  "przytupem" zamieniając się w obłok gazu wymieszanego  z materią gwiezdną.

No to miłej niedzieli Wszystkim życzę!!!!!!