drewniana rzezba

drewniana rzezba

piątek, 9 czerwca 2023

Piątek......

               no więc...

Jest nieźle, przynajmniej  mnie. Wczoraj  cały dzień było tu 30 stopni pana  Celsjusza, więc utrzymywałam w  domu miłą  dla  mnie i znośną temperaturę 25 stopni, a na  dziś  panowie od pogody  zapowiadają 29 stopni. No i dobrze.

Właśnie pożarłam  mrożone  owoce z jogurtem i poczytałam co też wyprawiają  panowie  naukowcy z Imperial College London. To wielce pracowici ludzie i utworzyli wirujący dysk plazmy i zdołali zasymulować warunki panujące w dyskach akrecyjnych- czyli w obszarach, w których materia układa się spiralnie wokół czarnej  dziury. Są to miejsca, w których grawitacja  czarnej  dziury tworzy turbulencje, ogrzewa gaz do ekstremalnych temperatur i zmienia go  w plazmę. Owe dyski utrzymywane  są na miejscu przez  równoważenie sił odśrodkowych generowanych przez ich obrót i grawitacyjnych wpływów czarnej  dziury.

Podobno jest  to bardzo ważny eksperyment bo może pomóc panom  naukowcom zrozumieć jak rosną czarne  dziury pochłaniając otaczającą je  energię. Będzie również można obserwować jak obłoki gazu zapadają się na siebie tworząc gwiazdy. Poza tym może mieć również zastosowanie w eksperymentach z syntezą  termojądrową, gdzie  są stwarzane podobne   warunki.

Wirujący dysk plazmy uzyskano używając generatora megaamperowego. Przy użyciu 18 strumieni plazmy razem  zepchniętych  ( nie wiem czym je  spychali do kupy) uzyskano obracającą  się kolumnę. Przy okazji zaobserwowano, że plazma poruszała  się szybciej w  wewnętrznych obszarach kolumny, co jest ważnym atrybutem dysków akrecyjnych.  

Te badania, oraz dane uzyskane za pomocą Teleskopu Horyzontu Zdarzeń ( dla mnie to wielce  romantyczna nazwa) podobno pomogą naukowcom w testowaniu istniejących teorii na temat  działania czarnych  dziur. 

No i niech badają, bo podobno jedna  z czarnych dziur znajduje  się zaledwie 1550 lat świetlnych od Ziemi, co w miarach  kosmicznych = bardzo, bardzo blisko.

A poniżej widoki z mojego okna:Ostatnie zdjęcie to ta tak długo wiosną "bezlistna  brzoza".Miłego weekendu  Wszystkim!!!