drewniana rzezba

drewniana rzezba

czwartek, 5 sierpnia 2021

Byłam dziś u........

                                 .........ortopedy. Na wizytę czekałam aż całe trzy dni. No cóż - lepiej nie będzie, bo starość nie radość , choć  młodość to też nie wesele, jak mawiała moja babcia. Dostałam skierowanie na rehabilitację wraz z zapewnieniem, że to niewiele pomoże, oprócz tego "cudnej urody" pas chroniący i podtrzymujący kręgosłup ( było sobie w młodości nie łamać kości krzyżowej na nartach), za który  pomimo sporej dopłaty ze strony Kasy Chorych zapłaciłam 30€ a na dodatek mam rano i wieczorem łykać dość silny lek działający p. bólowo i p.zapalnie. Za lek już nie musiałam płacić.

Wyczytałam dziś, że Rząd Federalny planuje od 21 września wprowadzenie kolejnych restrykcji pandemicznych, które będą obowiązywały do wiosny 2022 roku.  Będziemy  wszyscy nadal zamaseczkowani we wszystkich środkach komunikacji,  we wszystkich sklepach i punktach usługowych - zaszczepieni, ozdrowieńcy oraz osoby posiadające aktualny negatywny wynik testu na obecność coronawirusa, czyli pełna równość. Jest to szansa na uniknięcie lockdownu.

Od połowy września fryzjer, pobyt w hotelu, w restauracji lub na imprezie w pomieszczeniu zamkniętym będzie tylko dla osób w pełni zaszczepionych i tych, co posiadają aktualny negatywny wynik testu na obecność coronawirusa.

Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden podał informację, że w 2020 roku w Niemczech 20465 osób miało 100 lub nawet więcej lat życia. 80% wszystkich stulatków stanowiły kobiety.

I to niesie za sobą drugą informację -  wszyscy obywatele Niemiec urodzeni po 1980 roku będą musieli pracować aż do 70 roku życia by zarobić na swą emeryturę.

Z ciekawostek  -  w Meklemburgii-Pomorzu Przednim rozpoczęło pracę 14 nauczycieli z Polski. Uczą w 11 powiatach Vorpommern-Greifswald. Jest to tzw. program pilotażowy. W czasie wakacji nowi nauczyciele zapoznawali się ze specyfiką tego  zawodu w Niemczech oraz obowiązującymi przepisami. Niemieccy nauczyciele nauczają dwóch przedmiotów, a nie jednego jak w Polsce. 

W najbliższy weekend podobno będzie spory tłok na wszystkich drogach niemieckich, bo w jednych landach kończą się wakacje a w innych zaczynają, poza tym sporo osób w sierpniu bierze urlopy.

Więc tutejsza drogówka spodziewa się sporo korków na drogach, bo po powodziach, które nawiedziły Niemcy wiele dróg jest w remoncie.

I jeszcze coś- jeśli na drodze natkniecie się na  jakiś wypadek, niech Wam nie wpadnie do głowy fotografowanie lub filmowanie go - jest to czyn karalny. Można "zarobić" punkty karne, mandat, zakaz prowadzenia pojazdu przez 1 miesiąc a nawet mandat w wysokości 35 tysięcy euro. I pamietajcie, że drogówka już dysponuje dronami, wcale nie muszą  stać przy drodze.

A więc szerokiej drogi Wszystkim życzę.

A do posłuchania wieczorkiem: