drewniana rzezba

drewniana rzezba

piątek, 10 września 2021

Takie tam różności, czyli.....

                                        ........... mix.

Do świąt Bożego Narodzenia jeszcze dość daleko, ale organizatorzy Jarmarków Bożonarodzeniowych mają cichą nadzieję, że  w tym roku dojdą do skutku - przynajmniej te  najbardziej znane - w Dreźnie, Kolonii, Monachium, Norymberdze, Essen. Wszyscy planują by powiększyć ich powierzchnie tak  by porobić "jednokierunkowe  uliczki" i wydzielić  strefy gastronomiczne, też odpowiednio podzielone i pod chmurką a nie w namiotach. No i oczywiście wszyscy będą zamaseczkowani. Jak dla mnie nie ma sprawy - możemy sobie  sami w domu upiec kasztany, uprażyć  migdały i zrobić grzańca - mało tego- poświecę się i zrobię pan forte i czekoladowe founde'. I chociaż nie lubię tłoku to tu jakoś dość regularnie na tych jarmarkach bywałam. Miło bywało. Nawet mam pamiątkowy kufelek na grzańca.

Lekuchno się uśmiałam, że PAD  odmówił spotkania z panią Kanclerz, Angelą Merkel. Najgorzej gdy ktoś nie  wie kiedy i czy powinien brać odwet za to, że ktoś  się kiedyś nie chciał z nami spotkać.

Znacie w Polsce sieciówkę PEPCO? Przyznam się szczerze, że nawet nie wiedziałam, że coś takiego jest w Polsce. Otóż ta  polska sieciówka wchodzi na niemiecki rynek w dwóch niemieckich  miastach - Berlinie i Dreźnie. Na razie szuka powierzchni sprzedażowych i rekrutuje sprzedawców. Powierzchnie pewno znajdzie, Karstadt likwiduje część sklepów.

Nie wiem jak jest w Polsce, ale tu zaczyna  brakować w sprzedaży artykułów AGD, rowerów i artykułów drogeryjnych, czyli tego wszystkiego co się produkuje w Chinach. Z powodu pandemii zwiększył się na nie popyt, a do tego nawala transport morski, zwłaszcza po zamknięciu  chińskiego portu Ningbo-Zhoushan  oraz po wypadku   Evar Given w Kanale Sueskim. Podobno wiele statków stoi przed portami chińskimi, europejskimi i amerykańskimi. Okazuje się, że nie zawsze zbytnie  cięcie kosztów wytworzenia wychodzi producentom na dobre.   Prognoza przewiduje że taki stan potrwa do połowy przyszłego roku.

Jest projekt by zasiłek Hartz IV przestał funkcjonować. To jest zasiłek dla notorycznie  bezrobotnych. Projekt przewiduje, że ci wiecznie bezrobotni będą go otrzymywać tylko wtedy, gdy będą wykonywać prace społecznie użyteczne- np. sprzątać ulice. I- uwaga! ten projekt wyszedł z CDU! Mało tego - ten przepis ma dotyczyć  w pierwszej kolejności wszystkich migrantów, którzy wielce zasilają  rzesze stale bezrobotnych - tak stwierdził lider partii CDU w Hamburgu.  Np. w Danii rząd ogłosił 37 godzinny tydzień pracy dla bezrobotnych. Popieram !

UE skreśliła sześć kolejnych krajów  z listy "bezpiecznych podróży" z uwagi na Covid-19 - są to: Albania, Armenia, Azerbejdżan, Brunei , Japonia, Serbia. Mnie to nie  boli, nie wybieram się tam.

A burmistrz  miasteczka Custonaci na Sycylii, który  z zawodu jest lekarzem,  odwiedza mieszkańców miasteczka, którego jest burmistrzem i sprawdza kto się nie zaszczepił i dlaczego i rozmawia ze swoimi wyborcami, tłumacząc im  zawiłości  dotyczące  Covidu-19, szczepionek, szczepienia. Bardzo fajny ten pan burmistrz- tak uważam. 

Coś mi się widzi, że weekend będzie deszczowy, w sam raz do czytania i słuchania muzyki. Już się u mnie chmurzy i robi się ponuro, chociaż  kilka godzin wcześniej pięknie świeciło słońce.

Nie mniej miłego Weekendu Wszystkim! Może przy tej muzyce- lekka, łatwa i miła.