drewniana rzezba

drewniana rzezba

piątek, 3 czerwca 2022

O innym wykorzystaniu...

                                          ...wieprzowiny. I wcale nie  będzie to przepis kulinarny.

Jesienią 2021 pan David Bennet trafił  do  szpitala z powodu poważnej  arytmii serca. Jego stan  był bardzo  ciężki i jedynym , doraźnym ratunkiem było podłączenie pacjenta do maszyny która przepompowując jego  krew nasycała ją tlenem ,  co podtrzymywało pracę jego serca i płuc. 

Niestety sytuacja  nadal  była krytyczna, bo pacjent nie  spełniał kryteriów do przeszczepu jedynego dostępnego dawcy  serca. Lekarze   zaproponowali  więc pacjentowi wypróbowanie eksperymentalnej   metody  leczenia-  przeszczepienie serca świni zmodyfikowanej  genetycznie tak, by jej  komórki miały  mniej antygenów nieznanych ludzkiemu układowi odpornościowemu. Świnia była badana przez odpowiednie służby  FDA i  pochodziła  ze  specjalnej hodowli. Pan Bennet zdając  sobie   sprawę ze  swej naprawdę  ciężkiej  sytuacji zgodził  się na ten eksperyment i operacja   został zatwierdzona przez FDA i wyznaczona na 31 grudnia  2021 roku.

W połowie  stycznia 2022 roku poinformowano, że eksperyment zakończył  się  sukcesem. Pan Bennet nadal  przebywał w  szpitalu, przeszedł rehabilitację, komunikował  się też już ze  swoją rodziną i  miał nadzieję na rychły  wypis   ze  szpitala. 

Ale wiecie jak to jest  z nadzieją - 9 marca Klinika  Maryland podała  do wiadomości, że niestety 8 marca  pan Bennet zmarł. Tak  do końca nie bardzo wiadomo dlaczego przeszczepione serce odmówiło  dalszego  działania. U pacjenta   zaobserwowano objawy jakiejś infekcji, podano  antybiotyki, niestety serce spuchło, wypełniło się płynem i...przestało działać.  W trakcie przeprowadzonej sekcji znaleziono  w  sercu świni wirusowe  DNA. Nie  mniej w dalszym  ciągu  nie wiadomo do końca jaka  była  przyczyna niewydolności tego  serca.

I coś  z tutejszego  podwórka - 8500 osób w Niemczech oczekuje na przeszczep serca. Niemieccy naukowcy będą klonować świnie, by ich serca przeszczepiać ludziom.  Odpowiednio preparowane świńskie zastawki już  są ludziom wszczepiane, (w Polsce także)  ale nie każdemu. Mojemu mężowi wszczepiono sztuczną zastawkę. Bo liczyli, że będzie po operacji  serca żył ponad 15 lat. Niestety żył po operacji  niecałe 10 lat - miał oskrzela zniszczone papierosami -sprawne  było już tylko 30% oskrzeli.

A  z dnia codziennego -wysiadło oprogramowanie  wielu niemieckich terminali płatniczych i są cyrki z płatnością kartami. Ostatnio płaciłam kartą w bardzo dziwny  sposób, bo na ekraniku nie  widziałam żadnych  cyfr,  ale operacja się udała. Podobno trwają usilne i  gorączkowe prace  nad usunięciem tej  wątpliwej atrakcji.

I to byłoby na tyle - lecąc  klasykiem. Zaczyna  się świąteczny weekend. U  mnie +22 i słońce świeci jak  głupie.

Miłego weekendu  Wszystkim!   może w takim  rytmie?