drewniana rzezba

drewniana rzezba

piątek, 3 marca 2023

Życie składa się........

                                  .................u mnie  głównie z piątków. I to wcale  nie  dlatego, że akurat  w piątki robię  coś ciekawego - nic  z tych rzeczy. Nie da się ukryć, że w pewnym  sensie  hibernuję. Trzeba  wszak  tę porę  roku jakoś przetrwać.

Wczoraj doznałam lekkiego szoku, bowiem  specjaliści z University of  Washington zaprezentowali nowy interfejs, który pozwala na przekazywanie sygnałów z jednego mózgu do  drugiego za pomocą internatu.

Ochotnicy uczestniczący w eksperymencie znajdowali się w dwóch przeciwnych miejscach kampusu i byli podłączeni do specjalnego  sprzętu przeznaczonego do wykrywania aktywności  mózgu. Udało się dokonać tego, że uczestnik  "A"  poruszył palcem uczestnika "B". Informacje  potrzebne do przekazania woli poruszenia palcem drugiego uczestnika  eksperymentu zostały przekazane z nadajnika do odbiornika za pośrednictwem sieci Internet.

Poprzednio taki eksperyment został wykonany na szczurach laboratoryjnych w Dulce University. I wiecie  co - wcale a wcale mi się to nie podoba.  Bo to już jest włamanie  do naszego mózgu.

Z wieści nieco mało przydatnych, to w układzie gwiezdnym AF Leporis teleskop (VLT) w Chile wykonał bezpośrednie zdjęcie  egzoplanety, która  znajduje  się bardzo blisko Ziemi -  "zaledwie"  87,5 lat świetlnych od nas, w gwiazdozbiorze Zająca. Nawet nie  wiedziałam, że jest taki gwiazdozbiór, a okazuje  się, że sfotografowana  egzoplaneta jest bardzo duża, krąży wokół gwiazdy AF Leporis mniej więcej w tej  samej odległości co Saturn wokół Słońca. Pomiary wykazały, że gwiazda AF Leporis jest gwiazdą masywną, gorącą tak jak nasze  Słońce ale jest około 200 razy młodsza od  naszego Słońca.

No i dobrze, mamy egzoplanetę "tuż za rogiem" - będą mieli gdzie producenci upchnąć nadprodukcję - może tam nie ma inflacji?

I zupełnie poza tymi tematami - oglądam na Fb Watch filmiki z życia irańskich  Nomadów. Po dwóch pierwszych pomyślałam, że powinnam być wdzięczna losowi, że nie urodziłam  się irańską kobietą. Ale trochę mnie te filmiki wciągnęły bo lubię poznawać jak żyją ludzie w innych  niż Europa miejscach na Ziemi. Nabrałam nawet sympatii do tych ludzi, bo naprawdę nie jest tam łatwe życie. Mamy XXI wiek a  część  z nich żyje w domach zbudowanych przez kobiety - domy z kamieni i gliny. Wystarczy w wyszukiwarce FB Watch   wpisać Village Life oraz   Food blog.

I informacja  dla wielbicieli zespołu Pink Floyd - będą mieli w Berlinie koncert - bilety po 100€ od osoby. O ile jeszcze  są - nie wiem, coś jakby  za drogo  dla mnie.

Miłego weekendu Wszystkim!!!!