drewniana rzezba

drewniana rzezba

środa, 8 września 2021

Jak zwykle, czyli......

                               ....... o niczym.

Chyba mam kaca - w sensie psychicznym, a nie fizycznym. Trudno mieć kaca w sensie fizycznym, skoro się nie nie pije alkoholu. O ten stan umysłu przyprawiają mnie od pewnego czasu odejścia w inny wymiar osób, które w pewien sposób towarzyszyły mi od lat. Coraz częściej odchodzi w niebyt ktoś, kogo lubiłam, znałam, ceniłam, znałam osobiście lub tylko podziwiałam doceniając jego talent.  Wprawdzie od  dziecka uczono mnie, że każda żywa istota musi w pewnej chwili odejść z tego świata, ale nie można z tego robić tragedii, bo to po prostu tak jest i musi być. A teraz odszedł J.P.Belmondo, najsłodszy brzydal  francuskiego kina. Szkoda.

Czy wiecie, a może raczej czy zdajecie sobie sprawę z faktu że naprzemienność dnia i  nocy, czyli światła i ciemności ma  wpływ na funkcjonowanie żywych organizmów? Przez trzy miliardy lat  powtarzające się cykle naturalnej jasności i ciemności wpływały  na częstotliwość bicia serca, temperaturę ciała, równowagę hormonalną, cykl snu i czuwania. U zwierząt nadal światło określa fazy odpoczynku i aktywności, czas żerowania, czas reprodukcji. A wszystkie te funkcje zaburzył  człowiek wynajdując i stosując na wielką skalę sztuczne oświetlenie.

Dziś od godziny 22,00 nastąpi w Niemczech  NOC ZIEMI - zostaną wyłączone iluminacje wielu obiektów - kościołów, ratuszy,  różnych zabytkowych obiektów. Mnie osobiście zawsze zastanawia po jakie  licho jest tak wiele różnych obiektów oświetlonych nocą- rozumiem, że są oświetlone ulice, ale na jakie licho calutką  noc oświetlone są różne reprezentacyjne lub zabytkowe obiekty?  Nie zastanawialiście się nad tym nigdy? Wszak takie oświetlenie  tylko generuje koszty. A wyprodukowanie potrzebnej do tego energii powoduje  wzrost globalnego ocieplenia. Oczywiście, wysokie obiekty muszą być oznakowane światełkami ostrzegawczymi, żeby  jakiś samolot ich nie skosił, no ale do tego to wystarczą małe, ale trwałe czerwone światełka ostrzegawcze. 

Z innej beczki - jeśli macie smartfony SAMSUNG Galaxy Trend Life, Galaxy Trend II, Galaxy SII, Galaxy S3mini, Galaxy Xcover2, Galaxy Core i Galaxy  Ace2, czyli smartfony z systemem operacyjnym starszym niż Android 4.1 lub Kai OS2.5   to od listopada będziecie pozbawieni działania na nich Whats Appa. Przykre, jak dla mnie, bo Whats App bardzo mi się póki co przydaje. No nic, przejdę  na messengera. Też mam go wgranego.

I wiadomość dla Polaków mieszkających poza Polską, ale nadal mających tam meldunek- do 30 września należy spisać się w Spisie Powszechnym. Można  to zrobić zdalnie - internetowo. Kara za nie wzięcie udziału w Spisie Powszechnym wynosi 5000 złotych polskich. Wyłapać nie spisanych nie jest trudno, po prostu są zrobione listy osób zameldowanych w Polsce. A ja się  spisałam telefonicznie.

Pogodę mam super, świeci słoneczko, wiaterek powiewa a temperatura taka w sam raz, bo 25 stopni pana C. Tyle tylko, że  na ulicy leży sporo pożółkłych liści a pod "moimi" czerwonymi dębami zalegają zielone jeszcze żołędzie. Susza w tym Berlinie, kolejny rok.

A tak prezentuje się mój rozchodnik. Wyraźnie służy mu taka pogoda.

Dziś  słucham tego:


Miłych dni dla Was!