drewniana rzezba

drewniana rzezba

piątek, 8 stycznia 2021

Trudno .......

......................skompromituję się- stara baba interesująca się astronomią, a nie potrafiąca  zliczyć do czterech    - to wszak obciach. 

Na początek- NASA realizuje projekt przetwarzania ultradźwiękowego, zamieniając w ten sposób zjawiska we Wszechświecie w muzykę.


Tak właśnie brzmi Mgławica Kraba, która jest pozostałością po supernowej. W 1054 roku jej eksplozję zaobserwowali chińscy astronomowie.

Objaśnienia do muzyki:   kolory niebieski i biały są reprezentowane przez dęte instrumenty blaszane, fiolet- grany jest przez strunowe, a kolor różowy przez instrumenty dęte drewniane. Wysokość dźwięków każdego rodzaju instrumentów wzrasta od  dołu obrazu do góry, dzięki czemu słychać jednocześnie wiele dźwięków. Są one wzmacniane w pobliżu centrum Mgławicy, gdzie szybko  obracający się pulsar wyrzuca gaz i promieniowanie we wszystkich kierunkach.

Spokoju nie ma nigdzie- na Ziemi pandemia, a w Kosmosie  ktoś/coś ukradł największą we Wszechświecie czarną dziurę.

Jest we Wszechświecie bardzo gęsta gromada galaktyk Abell 2261. W centrum tej galaktyki znajduje się niesamowicie jasna galaktyka A2261-BCG, która ma największe jądro galaktyczne, jakie kiedykolwiek odkryli astronomowie - jego średnica ma około 10 milionów lat świetlnych. Jego wielkość spowodowana jest gigantyczną czarną dziurą.

Jądro galaktyczne A2261-BCG emituje potężne promieniowanie zakłócające światło okolicznych gwiazd i....pewnego dnia wszystko po prostu zniknęło. I pomimo olbrzymich dwóch teleskopów, Hubble'a  i Chandra astronomowie nie wykryli śladów tej wielkiej super wielkiej czarnej dziury. Wysnuto hipotezę, że owa czarna dziura została wyrzucona z galaktyki. Ale dokąd? - nie wiadomo. W jaki sposób? - też nie wiadomo.

Co pochłonęło, ukradło,  czarną dziurę, która jak wiadomo wszystko pochłania co się znajdzie zbyt blisko niej???  Zagadka w sam raz na czas pandemii.

A jeśli kogoś interesuje astronomia "w pigułce" to polecam stronę  www.tylkoastronomia.pl

Przestało padać, idę do sklepu bo znów tylko światło mam w lodówce.
Miłego i zdrowia dla Was.