drewniana rzezba

drewniana rzezba

poniedziałek, 18 września 2023

Nie dość......

 ......że piszę "nic  specjalnego" to  na dodatek często są to rzeczy dziwne. No ale taka jestem i  chyba już nie  da się tego zmienić, bom  za leciwa na  zmianę zainteresowań.

Nie wiem  czy wiecie, ale w Niemczech, w górach Eifel jest całkiem sympatyczne  z wyglądu Laacher See - jezioro  kalderowe*** o powierzchni 3,3 km kwadratowych.  Leży owo jezioro w odległości 37 km od centrum Bonn i 22 km od Koblencji. Ostatnia erupcja była 10930 lat....przed naszą erą i trwała tylko kilka  dni pokrywając doliny Renu  siedmiometrową warstwą pyłu wulkanicznego i pumeksu. Po tej erupcji stożek wulkanu zapadł  się i  z  czasem wypełnił wodą.

W styczniu 2012 roku odkryto duże ilości dwutlenku węgla wydobywającego  się z dna  jeziora i badający jezioro  panowie naukowcy uznali, że wulkan, którego jezioro jest kalderą powolutku się wybudza.  Póki co jezioro służy jako miejsce wypoczynku i prezentuje  się tak:

Zdjęcie pochodzi z sieci.

No a skoro jesteśmy przy sprawach dziwnych, budzących zaciekawienie badaczy, to należy napisać o "naszym" Księżycu, który jest największym satelitą Ziemi, ponadto jest regulatorem naszego ekosystemu, ale wiele jego zachowań stanowi dla  naukowców zagadkę.

Nie wiemy jakim cudem Księżyc i Słońce optycznie jawią  się nam jako obiekty zbliżone  wielkością, skoro średnica Księżyca jest 400 razy  mniejsza od średnicy Słońca, a poza tym znajduje  się 400 razy bliżej Ziemi niż Słońce.

Poza tym dociekliwość badaczy wzbudza fakt, że ruchy Księżyca są nieprzewidywalne. Według teorii grawitacji Księżyc mógłby zostać swobodnie wchłonięty przez grawitację Słońca, ale on nadal utrzymuje stabilną orbitę wokół Ziemi.

NASA i inne organizacje kosmiczne  wciąż prowadząc różne badania natrafiają na wiele niespójności- np.- próbki skał księżycowych sugerują, że Księżyc może być starszy od....Ziemi, a na dodatek wykazują właściwości magnetyczne, chociaż Księżyc nie ma stałego pola magnetycznego. I w tym kontekście badaczy nurtuje pytanie, czy aby Księżyc nie jest tworem sztucznym. A jeśli tak, to kto go wykonał?

Jedno tylko jest pewne- Księżyc ma wpływ na utrzymanie stabilności klimatu Ziemi i ma wpływ na zjawisko przypływów i odpływów.

 Ciekawe ile jeszcze pokoleń ziemskich naukowców będzie  się głowić nad pytaniem czy Księżyc jest tworem naturalnym czy jednak tworem  sztucznym.


 A to całkiem ładny portret Księżyca w pełni.

I coś bardzo osobistego - do dziś gdy spoglądam na Księżyc powtarzam  w pamięci słowa szalenie starej piosenki, którą słyszałam kilka  razy dziennie gdy byłam w 1950 roku w Jastarni- na każdym słupie wisiał głośnik i cały dzień nadawali muzykę rozrywkową.Wtedy pokochałam utwór "Karawana"(kompozytor Duke Ellington) i wryły mi się w pamięć  słowa piosenki pt. "Zawsze będzie  ci czegoś brak", a zwłaszcza jej refren:

"Powiedz mi mój Księżycu dlaczego masz bladą twarz. Czy wierzyć w to mam, że ty, w niebie tam miłosne utrapienia  masz?".     Tekst napisała Tina Dolecka, muzykę  skomponował Vaclav Pokorny, została wydana w 1947 roku. Cover wykonywał Zenon Jaruga.

Miłego dnia dla Was!.

***kaldera-wielkie  zagłębienie w szczytowej części wulkanu podczas eksplozji niszczącej  górną część stożka wulkanu