drewniana rzezba

drewniana rzezba

wtorek, 29 listopada 2022

Minęła....

                   ......pierwsza niedziela  adwentu.


W tym  roku  zamiast  typowego  wieńca adwentowego  mam  "gwiazdę betlejemską". Jej ojczyzną jest Meksyk. Według legendy Azteków kwiat  jest  zabarwiony krwią  bogini, której serce pękło z miłości, niestety nie wiemy do kogo.

Z liści Aztekowie robili czerwony pigment, który był używany do barwienia tkanin i kosmetyków, a mleczny sok, który  wydziela był lekiem, którym  zbijano  gorączkę.  W półtropikalnym klimacie ta  roślina  jest krzewem i może dorosnąć nawet do 4 metrów  wysokości.

Na początku XIX wieku Joel Poinsett, ambasador USA w  Meksyku, doktor i pasjonat  botaniki sprowadził te  roślinę  do USA. Na jego  cześć  nazwano ją  "poinsetia".  Do Europy trafiła dzięki Aleksandrowi von Humboldtowi, ( mój idol)  który przywiózł ją ze swej podróży do Ameryki. W Berlinie  została skatalogowana i otrzymała nazwę botaniczną Euphorbia pulcherrima , czyli najpiękniejsza z euforbii.

Nieco kapryśna  w swych wymaganiach, ale  mam nadzieję,  że do Świąt BN jakoś przetrzyma  mój  wybitny antytalent  do hodowli  roślin.

Poza tym - jak na  działkach zimą- nic się  nie  dzieje. Za oknem chmurno i chłodno, "aż" +3 stopnie.

Miłego nowego tygodnia dla Was!!!