drewniana rzezba

drewniana rzezba

piątek, 8 stycznia 2021

Trudno .......

......................skompromituję się- stara baba interesująca się astronomią, a nie potrafiąca  zliczyć do czterech    - to wszak obciach. 

Na początek- NASA realizuje projekt przetwarzania ultradźwiękowego, zamieniając w ten sposób zjawiska we Wszechświecie w muzykę.


Tak właśnie brzmi Mgławica Kraba, która jest pozostałością po supernowej. W 1054 roku jej eksplozję zaobserwowali chińscy astronomowie.

Objaśnienia do muzyki:   kolory niebieski i biały są reprezentowane przez dęte instrumenty blaszane, fiolet- grany jest przez strunowe, a kolor różowy przez instrumenty dęte drewniane. Wysokość dźwięków każdego rodzaju instrumentów wzrasta od  dołu obrazu do góry, dzięki czemu słychać jednocześnie wiele dźwięków. Są one wzmacniane w pobliżu centrum Mgławicy, gdzie szybko  obracający się pulsar wyrzuca gaz i promieniowanie we wszystkich kierunkach.

Spokoju nie ma nigdzie- na Ziemi pandemia, a w Kosmosie  ktoś/coś ukradł największą we Wszechświecie czarną dziurę.

Jest we Wszechświecie bardzo gęsta gromada galaktyk Abell 2261. W centrum tej galaktyki znajduje się niesamowicie jasna galaktyka A2261-BCG, która ma największe jądro galaktyczne, jakie kiedykolwiek odkryli astronomowie - jego średnica ma około 10 milionów lat świetlnych. Jego wielkość spowodowana jest gigantyczną czarną dziurą.

Jądro galaktyczne A2261-BCG emituje potężne promieniowanie zakłócające światło okolicznych gwiazd i....pewnego dnia wszystko po prostu zniknęło. I pomimo olbrzymich dwóch teleskopów, Hubble'a  i Chandra astronomowie nie wykryli śladów tej wielkiej super wielkiej czarnej dziury. Wysnuto hipotezę, że owa czarna dziura została wyrzucona z galaktyki. Ale dokąd? - nie wiadomo. W jaki sposób? - też nie wiadomo.

Co pochłonęło, ukradło,  czarną dziurę, która jak wiadomo wszystko pochłania co się znajdzie zbyt blisko niej???  Zagadka w sam raz na czas pandemii.

A jeśli kogoś interesuje astronomia "w pigułce" to polecam stronę  www.tylkoastronomia.pl

Przestało padać, idę do sklepu bo znów tylko światło mam w lodówce.
Miłego i zdrowia dla Was.

12 komentarzy:

 1. Mnie się tam podoba, tylko pytanie od razu mi się nasuwa: co zniknęło i skąd wiemy, że zniknęło? Czy naukowcy wcześniej zaobserwowali tę dziurę, a potem stwierdzili, że zniknęła, czy tylko stwierdzili, że tam powinna być czarna dziura, a jej nie ma?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obserwowali tę galaktykę już od dawna i nagle wszystko zniknęło. Mnie się to skojarzyło ze......zmianą dekoracji. Pewnie komuś się poprzednia dekoracja w postaci tej galaktyki z czarną dziurą znudziła i ją zmienia a może remontuje?;)

   Usuń
  2. Pytam, bo z opisów na wikipedii nic takiego nie wynika na temat zniknięcia czegokolwiek.

   Usuń
 2. Ja optuje za tym, ze ta czarna dziura sama sie wessala i wchlonela, dlatego zniknela. O! :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja myślę,że tak naprawdę nie wie nikt czy one naprawdę istnieją.Nie zawsze teoria pokrywa się z rzeczywistością.

   Usuń
 3. E no, z tego opisu na tylkoastronomia.pl wnoszę, że piszący albo posłużył się guglowym tłumaczem, albo zrozumiał piąte przez dziesiąte :) Nic z dnia na dzień nie zniknęło, po prostu nie ma czarnej dziury (a ściśle biorąc: nie "widać" jej) - chociaż z teorii wynika, że powinna być ;)
  https://pl.wikipedia.org/wiki/A2261-BCG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiedzmy sobie szczerze- nawet jeśli coś w tym Kosmosie widzimy to tak naprawdę najczęściej nie wiemy co widzimy.
   To trochę tak jakby jaskiniowcowi pokazać jadącą lokomotywę. Matematyką się wszystkiego nie ogarnie, choć na pewno dużo można. Oni te Galaktykę zapewne nie raz oglądali,skoro już nawet nadali numerki ale jak oglądasz coś bliżej nieznanego ci z bardzo daleka, to różne rzeczy możesz zobaczyć i nie jest pewne co naprawdę widzisz. Chociażby "widoczki" z powierzchni Marsa - niemal każdy co innego widzi, a co tam naprawdę jest- nie wiadomo.

   Usuń
 4. Czytalam o tym ale sie nie przejelam - ot, nie bedzie dziury w niebie ze nie ma dziury w niebie :)
  A na serio - Anabell, jeszcze nie widzisz ze te wszelkie odkrycie i pewniki naukowcow nalezy zawsze przyjmowac z doza watpliwosci? Sami nie wiedza to tego, to tamtego......
  Duza dziura im zginie, nie mowiac ze nie wiedza dlaczego istniala, z malym wirusikiem sobie nie radza - i popatrz za co biora forse: tworza muzyke skomponowana Wszechswiatem a to moze im stworzyc dziure w przyznanym budzecie :(
  Czy jeszcze do nich nie dotarlo ze malo wiedza?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakby nie było cała nauka jest wiecznym poszukiwaniem różnych rozwiązań i nie za często się zdarza, że od pierwszego podejścia da się problem dobrze rozpoznać i rozwiązać prawidłowo. Przeważnie dochodzi się metodą prób i błędów. No a co dopiero na taką odległość! Mnie to szalenie rozbawiło, to taki problem w sam raz na okres locdownu( bo w Europie jednak sporo tego dobra nam przypadło, nie tylko w Niemczech)

   Usuń
 5. Mgławica Kraba brzmi jak muzyka Pendereckiego, może on też czerpał z astronomii?
  Kto jak kto, ale Ty masz największe prawo do takich zainteresowań, bo jesteś kobieta wszechstronną!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, ja tej jego muzyki jakoś nie łapałam- tak samo jak nie mogę się zachwycić muzyką Mgławicy. Jakaś tak staromodna jestem widocznie.Nie da się ukryć, że nie byłam wielbicielką koncertów np. Warszawskiej Jesieni.

   Usuń
 6. Jakoś nie mam zamiłowania do gwiazd na niebie, ale mów o gwiazdach scen operowych, ooo :)))

  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń