drewniana rzezba

drewniana rzezba

piątek, 29 września 2023

Daleko, daleko stąd.....

                          ............w północno-wschodniej Argentynie,  w  delcie rzeki Parana, jest unikatowa, bo pływająca  wyspa. Unikatowa głównie  dlatego, że nie dość że  tworzy niemal idealny krąg o średnicy 120 metrów to na  dodatek obraca  się wokół własnej osi. Wyspa ma nazwę   "Oko", czyli El Ojo.   Ów  ruch  wyspy wokół własnej osi zdumiewa i fascynuje nie tylko mieszkańców ale i naukowców -  wciąż trwają  debaty czy to proces naturalny czy  może to jakieś nadprzyrodzone  zjawisko.

Pierwszy raz wiadomość o tej dziwnej  wysepce przekazał argentyński reżyser S.Neuspiller, który poszukiwał  lokalizacji do swego filmu o zjawiskach paranormalnych. Neuspiller sfotografował wtedy wyspę z powietrza, a gdy dotarł w to miejsce po niedługim  czasie zauważył, że  zmieniła ona  swoje położenie.

Zdjęcia  satelitarne  tego miejsca potwierdziły, że wyspa zmienia wciąż  swoją pozycją obracając   się wokół własnej osi.  Pływające  wyspy nie są jakąś  rzadkością i występują w różnych częściach świata, ale ta wyspa zadziwia  jednak badaczy. Jej gleba jest twarda i zwarta i kontrastuje z otaczającym ją miękkim i bagnistym terenem, a samą  wyspę otacza niesamowicie czysta i  zimna woda, co stanowi wielki kontrast z otaczającym ją terenem.  Nie ma nikt pieniędzy ani ochoty by zbadać dokładnie  to zjawisko a teorie na temat owej wysepki oscylują  od poglądów że jest to zjawisko nadprzyrodzone lub tak zwany "cud natury", poprzez  podejrzenie, że ma ono coś  wspólnego z dyskami lodowymi , czyli formacjami tworzącymi  się w zakolach  rzek i wirującymi pod wpływem prądu  rzeki. Tyle tylko, że owe lodowe dyski nigdy nie wirują wokół  własnej osi. Jedyne co wiadomo o tej wysepce   z przeprowadzonego na jej temat  rozeznania to  wiadomość, że zauważono ją w 2003 roku.


Zdjęcie ściągnęłam z  sieci. Jak widać wysepka jest o bardzo regularnym kształcie, jakby ją ktoś równiutko czymś wyciął  - np. techniką  waterjet.  I nazwa OKO bardzo do niej pasuje.

U mnie  szykuje  się długi weekend- aż 4 dni wolne, bo 3.X to Święto Zjednoczenia, więc 2.X to prezent od  władz. Tylko pogoda jakaś nieco mętna, ale przynajmniej jest nadal ciepło. Jeszcze nie  znam planów na te  dni, ale może ruszymy w teren jeśli nie będzie padać.

Miłego weekendu -  Wszystkim!!!
14 komentarzy:

 1. Ja tam w poniedzialek bede nabijac kabze kapitaliscie, mnie nikt prezentow nie robi, a wladze najmniej. Czyli moj weekend bedzie normalny.
  O wyspie czytalam, rzeczywiscie jest fascynujaca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie akurat mało te dni wolne rajcują bom wszak już na emeryturze. Mam tylko nadzieję, że ze dwa dni będą pogodne i może się gdzieś wybierzemy, bo zjedzie i druga babcia.
   anabell

   Usuń
 2. Ciekawe zjawisko, szkoda ze nikt nie docieka, może kiedyś się dowiemy...
  jotka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na wszystko potrzeba pieniędzy, a skoro nikomu ta wysepka nie jest potrzebna do szczęścia to i inwestorów brak by ją badać.
   anabell

   Usuń
 3. Zaciekawilas mnie ta opowiescia, ide poczytac cos wiecej na ten temat. Udanego wypoczynku 😁😁

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mnie zadziwiło, że ona taka idealnie okrąglutka jak wycięta według formy.
   anabell

   Usuń
 4. Jak Panterze tez mi cos swita ze kiedys czytalam o tej wyspie - coz, badania kosztuja a tyle jeszcze jest tych niedobadanych ze faktycznie pozarly by biliony.
  Zycze wycieczkowej pogody, ciekawego weekendu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja jakoś pierwszy raz na nią natrafiłam.
   anabell

   Usuń
 5. Jak napisałaś, wyspa jest zamieszkała, nikt z niej masowo nie ucieka, więc niech dalej się kręci. Udanych wolnych dni życzę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Iwonko - to jest mała wysepka, ma raptem 120m średnicy i nie jest zamieszkała przez ludzi- myślę, że co najwyżej zamieszkują ją jakieś żaby.
   anabell

   Usuń
 6. Na pewno jakaś tajna baza organizacji Widmo! Jak ulał, pasuje.

  OdpowiedzUsuń
 7. I znowu weekend - zycze by byl dla Ciebie zdrowym, milym i ciekawym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wzajemnie Kochana! Ochłodziło się, mam tylko 16 stopni i wiatr, a na jutro zapowiadają opady deszczu. Serdeczności;)
   anabell

   Usuń
 8. Nie słyszałam jeszcze o tej wyspie, więc wielkie dzięki, że mi ją pokazałaś i opisałaś! :D
  Weekend był fajny, bo długi i też głównie wypoczynkowy :)

  OdpowiedzUsuń